Płyn solarny

Płyn stosowany w instalacjach solarnych ma za zadanie przenosić ciepło z kolektora słonecznego do wymiennika. Płyn powinien mieć odpowiednią temperaturę zamarzania, gdyż najczęściej układy solarne umiejscowione są na zewnątrz budynku. Ze względu na specyfikę instalacji oraz jej stały, całoroczny montaż płyn solarny musi mieć odpowiednią temperaturę zamarzania. Najczęściej jako medium transmitujące ciepło w instalacjach solarnych stosuje się glikol propylenowy.

Roztwór glikolowy jest substancją chemiczną wykorzystywaną w układach solarnych jako czynnik grzewczy. To za jego sprawą dochodzi do przekazywania ciepła z instalacji solarnej. Glikol odznacza się dobrymi parametrami fizyko-chemicznymi oraz odpowiednim stężeniem, dzięki czemu wykazuje dużą odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne i niskie temperatury. Glikol posiada najwyższe ciepło właściwe i przewodność cieplną, które zapewniają wysoką sprawność w czasie pracy układu solarnego.

Płyny do układów solarnych

Przy układach solarnych zalecamy używanie płynów L-Term EKO lub L-Term EKO SOL w przedziale temperaturowym -25°C oraz -35°C. Dzięki zastosowaniu nietoksycznego glikolu propylenowego w składzie płynów, można stosować je w instalacjach, które narażone są na przeciek do wody pitnej (np. w wężownicach do zbiornika z gorącą wodą użytkową).

L-Term EKO przeznaczony jest do napełniania solarnych kolektorów płaskich i próżniowych, przystosowany jest do pracy przedziale temperatur od – 35°C do 250°C (nie zaleca się utrzymywania długotrwale temperaturze powyżej 170°C, następuje wtedy rozkład termiczny glikolu, co obniża okres przydatności płynu).

L-Term EKO SOL jest specjalistycznym produktem stworzonym z myślą o solarnych układach próżniowych w których temperatura pracy potrafi przekroczyć 250°C.

Dzięki zastosowaniu dodatków zwiększających maksymalną temperaturę pracy, płyny oparte o glikole, nawet przy temperaturach chwilowo dochodzących do 300°C zachowają swoje właściwości.

Inne zastosowania płynów: